Музей «КАРПАТНАФТОХІМу» – один з привабливих туристичних об’єктів міста
Музей «КАРПАТНАФТОХІМу» – один з привабливих туристичних об’єктів міста
На Прикарпатті, зокрема в Калуші, Долині та Новиці хочуть створити локації нового туристичного маршруту – «Бойківська сіль». Над відповідною грантовою заявкою вже працюють спеціалісти трьох територіальних громад. Відомо також, що маршрут розпочинатиметься у Калуші з оглядів експонатів Народного музею історії і трудової слави ТОВ «КАРПАТНАФТОХІМ», який уже тривалий час функціонує в приміщенні палацу культури «Мінерал».
– Бажання трудового колективу підприємства вшанувати працю своїх попередників, передати знання про минуле, зокрема й щодо зародження промислового виробництва в Калуші, спонукало створити цей музей, – розповідає його директор Юрій Безуглий. – Наявність історичних документів, книг, світлини про минуле та історію зародження солеварень у Калуші і бажання ентузіастів це зберегти для нащадків, дали змогу в березні 1976 року відкрити такий музей. У 1978 році він уже отримав статус народного, а в 2013 році в черговий раз його було підтверджено.
Експозиції музею розташовані в чотирьох залах і вони присвячені історії розвитку гірничої, хімічної і нафтохімічної промисловості в Калуші, діяльності основного і визначального для міста підприємства й розвитку соціальної інфраструктури навколо нього. Є тут чимало інформації про кращих працівників підприємства, його керівників.
Найбільшу цінність з історичної точки зору, за словами Юрія Павловича, складають книги та публікації минулого століття, в яких йдеться про те, хто і коли відвідував видобувні шахти міста, фотографії тих часів, а також світлини і навіть макети оригінального обладнання, яке тоді використовувалося. Оглянути можна й зразки калійних руд, продукції, яка вироблялася в різні періоди діяльності підприємства.
Музей протягом багатьох років виконує також важливі культурні та соціальну функції, оскільки є центром діяльності Ради ветеранів підприємства:
– Тут мають змогу зустрітися та поспілкуватися ті, хто працював на підприємстві. В нас вже є свої традиції, наприклад, ми разом відзначаємо такі важливі дати, як День виведення військ з Афганістану, вшановуючи таким чином воїнів-інтернаціоналістів, свято Покрови, коли віддаємо шану тим, хто боровся і бореться за незалежність нашої держави. Також часто у нашому музеї проводяться різноманітні виставки працівників нашого підприємства, презентуються книги, авторами яких є працівники товариства і мешканці міста. На жаль, минулого 2020-го року в зв’язку з карантинними обмеженнями такі заходи ми не могли проводити, але надіємося, що з часом ситуація зміниться, – розповідає Ю.Безуглий.
Слід зазначити, що працівники музею, а це разом з Юрієм Павловичем ще один ветеран «калуської хімії» Володмир Гудзоватий, постійно займаються оновленням експозицій музею:
– Як тільки нам приносять щось цікаве, ми відразу готуємо ці експонати до виставлення на широкий загал. Відомо, що зараз впроваджується в ТОВ «КАРПАТНАФТОХІМ» нові установки і ми вже думаємо над тим, де помістимо інформацію про них. Прийдеться щось переміщувати в одному із залів. Також плануємо додати додаткову інформацію щодо історії солеваріння в місті, щоб вона вписувалася в концепцію маршруту «Бойківська сіль». Для цього потрібно буде попрацювати з історичними документами, – ділиться планами на майбутнє директор Народного музею історії і трудової слави підприємства.
Частими відвідувачами музею є учні шкіл, студенти політехнічного коледжу, працівники підприємства, калушани та гості міста. Тож його включення у цікавий туристичний маршрут може позитивно вплинути на розвиток музею і привернути більшу увагу краян.
Ірина САВКА.
Війна не залишила байдужим жодного українця. Вони долучаються до боротьби з ворогом як безпосередньо у зонах бойових дій, так і на окупованих та неокупованих територіях. Не стоять осторонь від агресивних дій російської армії й колективи промислових підприємств. Серед яких і товариство «КАРПАТНАФТОХІМ». Про те, що робить підприємство та його працівники задля перемоги над ворогом. нам […]
Все обладнання та комунікації технологічних цехів звільнено від продуктів, заповнено інертним газом (азотом) та виведено на режим консервації. Обладнання знаходиться у належному технічному стані. Системи протипожежного, протиаварійного захисту, раннього виявлення та оповіщення, енергозабезпечення перебувають у справному і робочому стані. В структурних підрозділах підприємства розроблено регламенти, які передбачають порядок обслуговування технологічних установок у режимі їх консервації. […]