ВІДЗНАКИ ТОВАРИСТВА
2023р. ТОВ "КАРПАТНАФТОХІМ" отримало подяку від Головнокомандувача Збройних Сил України за активну громадянську позицію, патріотизм та допомогу Збройним Силам України
2018р. ТОВ "КАРПАТНАФТОХІМ" – переможець конкурсу серед підприємств хімічної і нафтохімічної галузей промисловості України
2011. ТОВ "КАРПАТНАФТОХІМ" - переможець конкурсу на кращі будівлі і споруди України, збудовані і прийняті в експлуатацію в 2010 році за спорудження ВИРОБНИЦТВА ПОЛІВІНІЛХЛОРИДУ СУСПЕНЗІЙНОГО.
2007. ТОВ "КАРПАТНАФТОХІМ" отримало іменний диплом на право використання фірмового знаку учасника рейтингу компанії "Гвардія".
2007. ТОВ "КАРПАТНАФТОХІМ" стало переможцем Всеукраїнського конкурсу якості продукції „100 кращих товарів України” в номінації „Продукція виробничо-технічного призначення”, організованому Державним комітетом України з питань технічного регулювання та споживчої політики. Рідкий аргон високої чистоти, що виробляється в „КАРПАТНАФТОХІМі”, визнано найкращим в Україні серед товарів виробничо-технічного призначення.
2006-2007. ТОВ “КАРПАТНАФТОХІМ” - переможець конкурсу "100 кращих товарів".
Травень 2007. ТОВ “КАРПАТНАФТОХІМ” - переможець у першому Всеукраїнському конкурсі підприємств у сфері зовнішньоекономічної діяльності “Європейський вибір”.
Жовтень 2006. ЗАТ “ЛУКОР” та ТОВ “КАРПАТНАФТОХІМ” визнано кращими підприємствами в рамках загальноукраїнського проекту “Хімічна та нафтохімічна промисловість України”.
Червень 2006. Всеукраїнський конкурс якості продукції (товарів, робіт, послуг) „100 кращих товарів України” продукт виробництва „Поліолефін” ТОВ „КАРПАТНАФТОХІМ”, поліетилен марки НХF 4810Н визнав одним з найкращих видів продукції в номінації „Товари виробничо-технічного призначення”
Квітень 2006. Золота медаль якості "Вища проба" за впровадження на підприємстві сучасних технологій та випуск високоякісного і конкурентоспроможного на ринку поліетилену.

Оновлені електролізери не підвели виробничників

Вже минуло півтора місяця, як запрацювали в звичному робочому режимі установки ТОВ «КАРПАТНАФТОХІМ», але розмови з приводу їх пуску та виведення на необхідні потужності тривають.
Незважаючи на досить короткий час роботи установки з виробництва каустичної соди і хлору (2010 рік), саме до збереження її обладнання, зокрема мембранних електролізерів, у період вимушеного простою приділялася дуже велика увага. Насамперед це стосувалося підтримання належної температур повітря (не менше плюс 10 градусів) у цехових приміщеннях, де знаходяться електролізери.
Чи вдалося виробничникам справитися з усіма вимогами журналіст «НК» поцікавився у заступника начальника цеху з виробництва каустичної соди і хлору мембранним методом Сергія Іваськіва.
– У період простою були проведені роботи з ревізії та ремонту одиничних елементів на дев’яти наявних в цеху електролізерах. На шести із них було встановлено нові іонообмінні мембрани, – розповідає Сергій Григорович. – Згідно з існуючими нормативними вимогами для так званої «активації» нових мембран технологією передбачено роботу електролізерів на постійному навантаженні протягом доби. Відповідно до графіка робіт з розконсервації обладнання установки каустичної соди і хлору, а потім і ведення пускових робіт ми десь у середині червня першими на підприємстві приступили до них. Кожен із електролізерів вводився поетапно в роботу і протягом доби велася його «обкатка» на постійному навантаженні.
У цілому такі пускові операції тривали близько двох тижнів, а 29 червня ми вже подали хлор у цех з виробництва хлорвінілу.
– Чи виправдалися прогнози, пов’язані з пуском установки?
– Чесно кажучи, думали, що буде більше проблем, але все в нас вийшло. Як електролізери, так і обладнання цеху в цілому запрацювало нормально. Вчасно і без зауважень була введена в роботу стадія випарювання каустичної соди, а також водневий компресор й інше обладнання.
– Чи залучалися до ведення пускових робіт спеціалісти німецької фірми UHDE, за технологією якої збудована установка?
– Представники фірми були в цеху ще в травні 2017 року. Вони навчали наш персонал веденню робіт з розконсервації електролізерів і їх підготовки до пускових робіт. Фахівці UHDE спочатку проводили навчання, а потім контролювали, як ці роботи виконує персонал цеху. Були пропозиції, аби залучити їх і до пускових робіт, але, зрештою, ми справилися з ними самі.
– Які відгуки в споживачів щодо якості каустичної соди?
– Близько 99 відсотків продукції – вищої проби якості. Але справа не лише в цифрі, а в тому, що основний наш споживач – Миколаївський глиноземний завод – задоволений якістю нашої каустичної соди.
– Як оцінюєте дії персоналу в ході ведення пускових робіт?
– Те, що працівники не допустили жодного порушення у веденні пускових робіт, а пізніше і технологічного процесу є свідченням високої кваліфікації кадрів. Допомагали також нам у цей період ветерани виробництва, зокрема хочеться відзначити Бориса Крикливого.
Хочу також сказати, що перед початком ведення робіт колектив поповнився і новими працівниками, більшість з яких за ці три місяці отримали необхідні навички та право на самостійну роботу.
Розмову записав Анатолій Гайовий.
На знімку: за роботою апаратник очистки розсолу Лариса Давида.

18.08.2017

До уваги споживачів!

ТОВ «КАРПАТНАФТОХІМ» повідомляє про намір змінити тарифи на централізоване водопостачання та водовідведення з 01.01.2024р.

Ярема Рудик: «Ми сьогодні робимо все можливе, аби зберегти кістяк колективу»

І хоча нині товариство КАРПАТНАФТОХІМ через запровадження в державі воєнного стану припинило свою виробничу діяльність і його основні установки знаходиться в стані вимушеного простою, воно й надалі залишається визначальним як для міста Калуша, так і економіки Прикарпаття та України загалом. Про те, в чому полягає така значимість підприємства ми ведемо розмову із заступником генерального директора […]